Počet výsledků: 50

Otevřít filtraci

Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií kolorektálního karcinomu. Kolorektální screening je realizován buď pomocí testu okultního krvácení do stolice (TOKS), který poskytují nebo zprostředkovávají praktičtí lékaři, nebo pomocí screeningové kolonoskopie, která se provádí na specializovaných pracovištích. V období mezi 50. a 54. rokem života je ideální provádět test na okultní krvácení do stolice každoročně, od 55 let výše pak ve dvouletém intervalu. Od 50 let má člověk možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS. Viz také screening, rakovina, tlusté střevo, konečník, kolorektální karcinom, screeningová kolonoskopie, test okultního krvácení do stolice.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je lidové označení pro kolorektální karcinom. Viz také rakovina, tlusté střevo, konečník.

Tlusté střevo (lat. intestinum crassum) je součástí trávicího traktu. Z tenkého střeva do něj přicházejí nestravitelné zbytky potravy, které se v tlustém střevě zahušťují (vstřebává se voda) a vzniká tak stolice. Ta nakonec odchází řitním otvorem z těla ven. Tlusté střevo se dále člení na slepé střevo, tračník a konečník. Obrázek: Tlusté střevo (po obvodu) a tenké střevo (uvnitř) – schematický nákres. Vyznačeny jsou všechny tři části tlustého střeva: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník se dále člení na vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník a esovitou kličku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také střeva, trávicí trakt.

Screening rakoviny děložního čípku neboli cervikální screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu děložního hrdla. Cervikální screening provádějí ambulantní gynekologové. Každá žena od 15 let věku má v České republice nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je jedenkrát ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. K této prohlídce nepotřebuje žádanku od svého praktického lékaře ani od jiného lékaře; stačí se telefonicky objednat ke svému ošetřujícímu gynekologovi. Cervikální screening je prováděn cytologickým vyšetřením stěru z děložního čípku, který gynekolog odebere při preventivní prohlídce. Odběr stěru je jednoduchá metoda, která trvá asi 10 minut a zahrnuje jen o málo víc než vyšetření pochvy. Buňky z děložního čípku jsou odebrány pomocí malé špachtličky či kartáčku. Odebrané buňky pak lékař pošle do jedné z akreditovaných cytologických laboratoří, kde mezi nimi odborníci pod mikroskopem hledají změněné buňky. Výsledek vyšetření pak laboratoř pošle zpátky ošetřujícímu gynekologovi. Viz také screening, rakovina, děložní čípek, karcinom děložního hrdla, screeningová cytologie.

Screening rakoviny prsu neboli mamografický screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu prsu. Mamografický screening se provádí pomocí mamografického vyšetření. Každé ženě ve věku nad 45 let je z veřejného zdravotního pojištění všemi zdravotními pojišťovnami v ČR plně hrazeno screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky. K tomuto vyšetření je potřeba mít žádanku od gynekologa nebo praktického lékaře. Screeningová mamografie se provádí ve speciálních mamografických centrech. Mamografie může být v některých případech doplněna ultrazvukovým vyšetřením prsu. Viz také screening, rakovina, prs, karcinom prsu, screeningová mamografie.

Screening rakoviny plic je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu plic. Rakovině plic lze nejlépe předcházet nekuřáctvím. Přestat s kouřením se vyplatí i lidem, kteří kouří už celé roky. V lednu 2022 byl v České republice nicméně zahájen nový screeningový program, tzv. program časného záchytu rakoviny plic. Týká se lidí, kteří jsou rakovinou plic nejvíce ohroženi. Jde o občany ve věku 55–74 let, kteří za svůj život prokouřili 20 nebo více balíčkoroků. To znamená, že člověk např. kouří po dobu 20 let jeden balíček (20 cigaret) denně, nebo po dobu 10 let dva balíčky (40 cigaret) denně, případně po dobu 5 let čtyři balíčky (80 cigaret) denně. Počet prokouřených balíčkoroků si můžete sami snadno spočítat na některé z on-line dostupných kalkulaček, např. na webu Masarykova onkologického ústavu. Cílem screeningu karcinomu plic je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina plic odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení. Viz také screening, rakovina, plíce, karcinom plic.

Screening rakoviny prostaty je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu prostaty. Rakovina prostaty se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi. Projevy jako např. potíže při močení se v případě rakoviny objevují až v pozdních stadiích, když zhoubný nádor naroste do takové velikosti, že tlačí na močovou trubici. V takovém případě už může jít o pozdější stadium nádoru a léčba je již výrazně složitější. Časný záchyt je tak možný jen při preventivním vyšetření. Od ledna 2024 je v České republice zaveden nový screeningový program, tzv. program časného záchytu karcinomu prostaty. Jeho cílem je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina prostaty odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení. Viz také screening, rakovina, prostata, karcinom prostaty.

Vyšetření konečníku prstem je vyšetření, při kterém lékař vsune do pacientova konečníku svůj prst v ochranné rukavici, kterou předtím potřel lubrikantem. V rámci tohoto diagnostického postupu může lékař vyšetřit dolní část konečníku, část malé pánve a podbřišku. Vyšetření konečníku prstem se provádí zejména při podezření na zhoubný nádor prostaty (u mužů), sestup pánevních orgánů (u žen), zhoubný nádor ženských pohlavních orgánů (často zároveň s gynekologickým vyšetřením), případně je-li přítomen jiný abnormální útvar v oblasti konečníku nebo řitního otvoru. Zdroj obrázku: Unknown author – This image was released by the National Cancer Institute, an agency part of the National Institutes of Health, with the ID 7136, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5581404

Konečník (lat. rectum) je koncový úsek tlustého střeva, který má délku přibližně 12 cm. Konečník navazuje na tračník a ústí do řitního kanálu, na jehož konci se nachází řitní otvor. Navzdory svému latinskému označení (rectus znamená latinsky „rovný“) je konečník zakřivený: jeho tvar přibližně kopíruje zakřivení křížové kosti. Jakmile se do konečníku dostane stolice, spustí se tzv. defekační reflex, což pociťujeme jako nucení na stolici (a obvykle co nejrychleji vyhledáme nejbližší toaletu). Terminologická poznámka: V odborných textech se pro konečník někdy používá počeštěný výraz rektum. Obrázek: Tlusté střevo (po obvodu) a tenké střevo (uvnitř) – schematický nákres. Vyznačeny jsou všechny tři části tlustého střeva: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník se dále člení na vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník a esovitou kličku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také tlusté střevo.

Zánět slepého střeva je lidové označení pro zánět apendixu. Viz také zánět, slepé střevo.

Zobrazeno 1 až 10 z 50

Počet výsledků